Jerzy Łuczak - receznje

[wstecz]

Pasja i radość tworzenia (Karolina Kasprzak)

Prace artystyczne niezwykłego twórcy – Jerzego Łuczaka podziwiali z zachwytem uczestnicy wernisażu zorganizowanego w dniu 7 marca w Miejskim Domu Kultury w Kole koło Konina.

Obrazy zaprezentowane podczas spotkania ukazują martwą naturę skłaniającą do refleksji nad przemijaniem. Jerzy Łuczak, który tworzy już od ponad 35 lat, ma swój świat, daleki od współczesnej awangardy. Choć nie unika symboliki w swoich pracach, bliżej mu do dawnych mistrzów o doskonałym warsztacie malarskim aniżeli współczesnych eksperymentatorów. Jego obrazy są pełne metafizycznej tęsknoty, odbiorca może znaleźć w nich bogactwo przeżyć i doświadczeń  zawartych w kreślonych pędzlem postaciach, sytuacjach i różnorakich formach artystycznych.

Znakomitego artystę przywitała przed publicznością Marianna Grabowska – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole. Wraz z nim przyjechała 50 osobowa grupa wolontariuszy i przyjaciół Schronu Kultury Europa w Poznaniu – miejsca znanego już czytelnikom miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów” z popularyzacji twórczości osób z niepełnosprawnościami.Wystawie prac towarzyszyli malarze i profesorowie Akademii Sztuk Pięknych – prof. Andrzej Załecki, prof. Grzegorz Ratajczyk i prof. Tomasz Siwiński.Elementem wernisażu była oprawa muzyczna – koncert skrzypcowy Waldemara Antczaka oraz niezapomniana gra na harmonijce ustnej w wykonaniu Romana Szkudlarka z zespołu „AlaSilvaro”. W klimat artystyczny doskonale wkomponował się także recital muzyczno – kabaretowy „Za kulisami kabaretu” Bohdana Łazuki.Sympatycy Schronu Kultury Europa mieli również okazję zwiedzić piękną bazylikę w Licheniu Starym oraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach.

                                                                                              KAROLINA KASPRZAK

 

2010-03-24